Co z 1%? Czy nadal można przesłać rozliczenie w formie papierowej lub przez program e-deklaracje? Czy trzeba w ogóle się logować i sprawdzać e-PIT?

W 2019 roku fiskus wypełni deklaracje za osoby fizyczne, które uzyskują przychody z tytułu umowy o pracę, umów zlecenie lub z tytułu kapitałów pieniężnych. Podgląd do zeznania jest możliwy od 15 lutego. Osoby wypełniające PIT-37 i PIT-38 nie muszą go nawet akceptować. E-PIT został przygotowany dla osób rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

E-PIT ruszył 15 lutego na stronie www.podatki.gov.pl.

 

Co z 1%? Czy trzeba edytować przygotowany e-PIT żeby móc podzielić się swoim 1%?

Otóż nie. W przygotowanych zeznaniach pola służące przekazaniu 1% będą wypełnione danymi organizacji, którą wybraliśmy w ubiegłym roku. Jeśli ta organizacja nie jest już uprawniona do otrzymania 1% podatku pole, w którym należy wpisać KRS zostanie puste i należy je samodzielnie uzupełnić aby przekazać 1% innej organizacji. Cel szczegółowy również będzie przepisany z zeznania za rok poprzedni. Jeśli w danej organizacji cel szczegółowy, który wskazaliśmy w ubiegłym roku nie jest już aktualny (np. ponieważ dany podopieczny organizacji nie korzysta już z jej pomocy) 1% trafi do wybranej organizacji do puli ogólnej.

Uwaga Organizacje Pożytku Publicznego! Pole, w którym można wskazać cel szczegółowy mieści 70 znaków, więc warto zadbać aby formułując cele szczegółowe zmieścić się w takiej ilości.

Jeśli w ubiegłym roku wyraziliśmy zgodę na przekazanie naszych danych organizacji, której przekazujemy 1%, zgoda ta będzie automatycznie zaznaczona. Oczywiście można to zmienić.

Warto też zajrzeć do zeznania żeby skontrolować czy znajdują się w nim wszystkie ulgi, które nam przysługują. Zostaną w nim wykazane ulgi wpisane w roku poprzednim, ale jeśli nabyliśmy prawo do innych ulg musimy je uzupełnić samodzielnie.

 

Nadal można rozliczyć się papierowo lub przez e-deklaracje. Zeznanie wypełnione przez podatnika samodzielnie będzie uważane za właściwe, nawet jeśli zostanie ono wysłane lub złożone w urzędzie 30 kwietnia, czyli w dniu, w którym E-PITy osób, które nie zdecydowały się na edycję lub inną formę złożenia deklaracji, akceptowane są automatycznie.

Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek przekazać nam deklarację do końca lutego, więc może się zdarzyć, że będziemy już mieli dostęp do naszego e-PITu, ale jeszcze nie będziemy mieli deklaracji od pracodawcy.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości dostępu do zeznań osób trzecich (szef, poprzedni pracodawca lub księgowa - jeśli posiadają niezbędne informacje - mogą mieć dostęp do informacji zawartych w naszym zeznaniu i nawet je edytować) Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że usługa e-PIT zyska nowe funkcjonalności: historia logowania, dodatkowy element autoryzacyjny (podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. tj. kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty) oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub nie czują się Państwo na siłach żeby wypełnić swoje zeznanie a nie obejmuje Państwa usługa Twój e-PIT, doradca podatkowy Piotr Stróżyna może przygotować Państwa zeznanie.