Podatkowe skutki przekazania składników majątkowych pomiędzy firmami małżonków.

Ciekawy wyrok zapadł w sprawie małżonków, których łączy wspólność majątkowa. Zarówno mąż jak i żona prowadzą działalność gospodarczą. Żona pierwotnie wynajęła od męża kilka maszyn a ostatecznie zwróciła się z prośbą o interpretację indywidualną podatkowych skutków przeniesienia składników majątkowych z działalności męża do jej firmy. Organ stwierdził, że przeniesienie (planowana sprzedaż) przez męża składników majątkowych do działalności współmałżonki - prowadzącej własną działalność gospodarczą, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, jako dostawa towarów pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami podatku VAT. Sąd I instancji podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej interpretacji indywidualnej.

 

Sprawę rozstrzygnięto w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, którzy przyznał rację wnioskodawczyni argumentując:

 

"Skoro opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja między małżonkami nie będzie miała charakteru odpłatnego - nie będzie stanowiła odpłatnej dostawy towarów. W tym stanie rzeczy autonomia prawa podatkowego nie stoi na przeszkodzie by uznać, że przesunięcie towarów z działalności gospodarczej męża do działalności gospodarczej małżonki, dokonywane w ramach tych działalności, gdy małżonków łączy wspólność majątkowa istniejąca na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie stanowi odpłatnej dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W opisanym zdarzeniu przyszłym nie ma bowiem możliwości wypłaty wynagrodzenia, nie będzie miało miejsce żadne przysporzenie, nie dojdzie do wzrostu "zasobów" męża podatniczki (zob. Opinia Rzecznika Generalnego z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie C-665-16, pkt 87), ponieważ małżonków łączy stosunek wspólności łącznej i fakt, że prowadzą jako małżonkowie oddzielną działalność gospodarczą niczego nie zmienia.

W takim przypadku skoro nie będzie miała miejsce dostawa towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT, to w konsekwencji brak jest konieczności dokonania korekty, stosownie do art. 89b ustawy o VAT. Stąd zarówno Sąd I instancji jak i organ podatkowy w wydanej interpretacji naruszył art. 89b ustawy o VAT uznając, że na podatniku - M. M. ciążą obowiązki wynikające z art. 89b ustawy o VAT."

 

I FSK 887/16 - Wyrok NSA