Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi w przypadku nieuregulowania należności w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności (wskazanego na fakturze lub w umowie).

Zmiana obejmuje również wierzytelności powstałe w 2018 r., dla których 90 dni upływa w 2019.

 

Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości w odniesieniu do obowiązku korekty podatku naliczonego po stronie dłużnika. Zawierają one lukę, która według niektórych interpretacji może pozwalać dłużnikom uniknąć obowiązku korekty podatku naliczonego, jeśli 1 stycznia 2019 r. opóźnienie w płatności mieściło się w przedziale 91-150 dni. Cała afera o art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że „dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności”. Czyli jeśli 1. stycznia 2019 r. jest 91. dniem opóźnienia w zapłacie dłużnik nie musi dokonywać korekty.

 

Na mocy przepisów przejściowych zmieniony 90-dniowy termin ma zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2019 roku. Można się odnieść do art. 89a ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik może dokonać korekty w stosunku do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. „Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności.”.

 

Czy zatem należy odnieść się do starych przepisów i liczyć dni aż będzie ich 150? Według interpretacji doradcy podatkowego Piotra Stróżyny, tak. W przypadku gdy 1 stycznia 2019 r. opóźnienie w płatności mieściło się w przedziale 91-150 dni należy poczekać aż minie 150 dni.