1 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, czyli tzw. Pakiet Przyjazne Państwo.
Ustawą dodano art. 21a do ustawy Prawo Przedsiębiorców, który wprowadza prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
Przedsiębiorca, który usunie naruszenie oraz jego ewentualne skutki w wyznaczonym terminie, nie zapłaci kary, a jedynie dostanie pouczenie. Prawo do błędu obejmie przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG.
Prawo do popełnienia błędy nie będzie jednak miało zastosowania w każdej sytuacji.
Zgodnie z art. 21a ust. 8 prawo do popełnienia błędu nie ma zastosowania, jeżeli:
1) naruszenie dotyczy przepisów prawa, które zostały naruszone przez przedsiębiorcę w przeszłości lub
2) naruszenie przepisów prawa jest rażące, lub
3) nie jest możliwe usunięcie naruszeń przepisów prawa lub gdy wywołały one nieodwracalne skutki, lub
4) konieczność nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenia lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej wynika z ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej, lub
5) naruszenie przepisów prawa polega na wykonywaniu działalności gospodarczej pomimo braku uzyskania wymaganych prawem koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej lub na działaniu bez uzyskania wcześniejszej zgody, zezwolenia lub pozwolenia właściwego organu na to działanie, jeżeli przepisy
przewidują obowiązek ich uzyskania, lub na działaniu niezgodnym z taką zgodą, zezwoleniem lub pozwoleniem, lub
6) przepisy odrębne przewidują nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenie lub wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za niewykonanie zaleceń pokontrolnych.
Powyższe zastrzeżenia mogą być jedynie pretekstem do karania podatników przez fiskusa.
Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych