Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnicy będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT – przesyłaną tylko w formie elektronicznej.

Po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT.

ZASTĄPIENIE DEKLARACJI VAT PRZEZ JPK

Koniec z załącznikami VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT

Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT (zastąpi on deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Oznacza to, że do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT. Dodatkowym uproszczeniem będzie eliminacja załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT) oraz dodatkowych wniosków dołączanych do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Załączniki zostaną zastąpione polami wyboru zawartymi w nowym pliku.

W rezultacie wszyscy podatnicy będą składali tylko jeden dokument elektroniczny (zawierający część deklaracyjną i ewidencyjną) w terminie miesięcznym.

 

Gdy VAT rozliczany jest kwartalnie

Podatnicy, którzy wybiorą rozliczenie kwartalne co miesiąc będą przekazywać cześć ewidencyjną. Nie będą musieli już przesyłać obecnego pliku JPK_VAT, natomiast będą musieli przesyłać ewidencję VAT w nowej formie. Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą też raz na kwartał przekazywać do urzędu skarbowego ewidencję VAT wraz z deklaracją VAT w formie nowego JPK_VAT.

 

Likwidacja VAT-27

Wprowadzenie nowego JPK_VAT spowoduje także likwidację obowiązku składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (deklaracja VAT-27). Dane z deklaracji VAT-27 zostaną uwzględnione w nowym pliku JPK_VAT.

Nowe rozwiązania oznaczają zmniejszenie obciążeń podatników – w obrocie nie będą przesyłane osobno: ewidencja VAT, deklaracja VAT i dodatkowe dokumenty w formie załączników. Podatnik będzie przesyłał jednolitą deklarację w formie elektronicznej (obejmującą ewidencję VAT i deklarację VAT) w formie nowego pliku JPK_VAT.

Ponadto, dodano regulacje, które zobligują podatników do większej staranności przy wypełnianiu nowego pliku JPK_VAT, zwłaszcza jego części ewidencyjnej. Jest to konieczne, bo błędne i nierzetelne dane uniemożliwiają analizę przeprowadzonych transakcji, co jest niekorzystne dla podatników i organów podatkowych. Przewidziano kary administracyjne za przesłanie nowego pliku JPK_VAT, który nie spełnia określonych wymogów, tym samym utrudniając analizę danych szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Minister finansów określi w rozporządzeniu szczegółowy zakres danych, które powinny być  zawarte w ewidencji VAT. Określi także wzór dokumentu elektronicznego JPK_VAT, który zostanie umieszczony na ePUAP, co pozwoli na jego elektroniczne przesłanie do urzędu skarbowego. Przygotuje również instrukcję wypełniania nowego pliku JPK_VAT.

Składanie do urzędu skarbowego deklaracji VAT w formie nowego pliku JPK_VAT będzie dotyczyć ok. 1,8 mln podatników VAT (dane za 2017 r.).

 

Nowy plik JPK_VAT od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 r. nowy JPK_VAT będą składać duże przedsiębiorstwa (chodzi o firmy:  zatrudniające ponad 250 osób i mające obroty przekraczające 50 mln euro lub zatrudniające ponad 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro).

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. zwolnieni z tego obowiązku będą pozostali podatnicy (w stosunku do nich obowiązek ten powstanie od 1 lipca 2020 r.).

Jeżeli podatnik zdecyduje się jednak złożyć nowy plik JPK_VAT przed 1 lipca 2020 r., to będzie już musiał składać rozliczenia za następne okresy rozliczeniowe w nowej formie (nie będzie mógł skorzystać z rozliczenia w dawnej formie: osobno przesyłać deklarację VAT i ewidencję VAT w formie pliku JPK_VAT).

Indywidualny rachunek podatkowy dla podatnika

Ponadto, od 1 stycznia 2020 r. wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych – będzie dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

 

INNE ZMIANY:

WYKAZ PODATNIKÓW VAT I KONT BANKOWYCH (ustawa uchwalona)

  1. Modyfikacja centralnego wykazu podatników, obejmującego konta bankowe
  2. Konta bankowe uwzględnione w zgłoszeniu identyfikacyjnym
  3. Przychód w przypadku pieniędzy przekazanych na inne konto – nie dotyczy:
    1. Transakcji innych niż art. 19 PP
    2. Zawiadomienia US do 3 dni
  4. Brak możliwości zaliczenia do KUP transakcji z art. 19 PP wpłaconych na inne konto – nie dotyczy zawiadomienia US do 3 dni
  5. Odpowiedzialność solidarna – nie dotyczy:
    1. zawiadomienia US do 3 dni
    2. zapłaty split payment
  6. wejście w życie 1.1.2020

 

ZAMIANA ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA NA SPLIT PAYMENT (projekt ustawy)

  1. Likwidacja odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym, w tym załączników 11, 13 i 14
  2. Likwidacja informacji podsumowujących w obrocie krajowym
  3. Wprowadzenie załącznika nr 15
  4. Zmiana odpowiedzialności solidarnej (dodanie załącznika nr 15) – nie dotyczy:
  5. Transakcji innych niż art. 19 PP
  6. zapłaty split payment
  7. inne drobne wyjątki
  8. wprowadzenie na fakturach dotyczących zał. Nr 15 wyrazów „mechanizm podzielonej płatności” (sankcja)
  9. obowiązkowy split payment dla załącznika nr 15
  10. obowiązkowy rachunek bankowy dla podatników związanych z opisywanym mechanizmem
  11. wyłączenie z KUP gdy płatności dotyczących załącznika nr 15 dokonano bez split payment
  12. możliwość realizacji innych zobowiązań publicznoprawnych (PDOP, PDOF, cło, akcyza, składki ZUS) z rachunku VAT
  13. sankcje z KKS
  14. przepisy przejściowe i wejście w życie: 1.09.2019/1.1.2020.