Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nakłada na podatników nowy obowiązek.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących wprowadza kilka zmian, z którymi warto jak najszybciej się zapoznać. 

 

  1. Do końca maja pracownik musi podpisać oświadczenie potwierdzające, że pracodawca zapoznał go z zasadami rejestrowania sprzedaży i wystawiania paragonu fiskalnego.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nakłada na podatników nowy obowiązek, mówi o nim §6 ust 3: "Podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania."

Zapoznanie to, ma być potwierdzone podpisanym oświadczeniem. Wzór oświadczenia znajdą Państwo w załącznikach do rozporządzenia - załącznik nr 1 (link do rozporządzenia poniżej). Ponieważ rozporządzenie weszło w życie bez vacatio legis chcąc wskazać termin podpisania oświadczenia przez pracowników, którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, należy kierować się §58, w którym wskazano termin 31 maja 2019 roku.

Nowi pracownicy muszą podpisać oświadczenie przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

Osoby, które rozpoczęły pracę po 1 maja powinny podpisać powyższe oświadczenie jak najszybciej, ponieważ nie dotyczy ich §58.

 

  1. Rozporządzenie wprowadza możliwość zmiany podmiotu prowadzącego serwis kas bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu prowadzącego serwis główny.

Zapowiada też stworzenie publicznego wykazu serwisantów posiadających udzielone upoważnienia na serwisowanie kas w kraju. Wykaz serwisantów jest prowadzony przez Szefa KAS w postaci elektronicznej i jest udostępniany w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

§ 9. ust. 3

Podatnik używający kasy może dokonać zmiany podmiotu prowadzącego serwis. O dokonanej zmianie podatnik, w terminie 5 dni od dnia jej dokonania, jest obowiązany powiadomić podmiot prowadzący serwis główny. Do dokonania przez podatnika zmiany nie jest wymagana zgoda podmiotu prowadzącego serwis główny.

§ 9. ust. 4

Podatnik dokonując zmiany, o której mowa w ust. 3, jest obowiązany do wyboru podmiotu prowadzącego serwis, który na dzień dokonywania tej zmiany widnieje w wykazie serwisantów, o którym mowa w § 50.

 

  1. Do słownika wprowadzono nową definicję dokumentu fiskalnego.

Dokument fiskalny – to wystawiany przy użyciu kasy, zawierający w szczególności logo fiskalne i numer unikatowy:

a) w przypadku kas on-line – paragon fiskalny, paragon fiskalny anulowany, fakturę, fakturę anulowaną i raport fiskalny,

b) w przypadku kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii – paragon fiskalny, paragon fiskalny anulowany, fakturę, fakturę anulowaną, raport fiskalny dobowy, raport fiskalny okresowy, w tym miesięczny, i raport fiskalny rozliczeniowy;

Dokument niefiskalny – to dokument wystawiany przy użyciu kasy, inny niż dokument fiskalny, zawierający w szczególności oznaczenie „NIEFISKALNY” oraz niezawierający logo fiskalnego.

 

  1. Kasy fiskalne – nowe przepisy już od 1 maja

Kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii będzie można kupować tylko do 30 czerwca 2019 roku, natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 roku.

 

Do 31 grudnia 2019 r. ze starych kas będą mogli korzystać:

  • przedsiębiorcy - świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.

 

Do 30 czerwca 2020 roku ze starych kasy będą mogły korzystać:

  • placówki gastronomiczne,
  • przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie, krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Przed końcem grudnia 2020 roku kasy będą musieli wymienić natomiast podatnicy świadczący usługi:

  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne,
  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,
  • prawnicze oraz
  • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

  1. Kontrowersyjne zapisy

Zmieniono kontrowersyjny zapis dotyczący wydania paragonu przed przyjęciem należności i zostawiono go w brzmieniu: 

Podatnicy, prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności.

Kontrowersje natomiast budzi zapis dotyczący wydania paragonów w przypadku płatności przelewem, całości albo części należności, przed dokonaniem sprzedaży. Podatnik zobowiązany jest do wystawienia i wydania nabywcy, bez jego żądania, paragonu fiskalnego niezwłocznie po uznaniu płatności na rachunku podatnika, nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.

Czyli jeżeli dostaniemy zapłatę na konto musimy wydać paragon niezwłocznie - nie później niż do końca miesiąca - co jest sformułowaniem nieprecyzyjnym i można go zrozumieć jako konieczność wydania paragonu jak najszybciej po dokonaniu płatności, nie później niż z końcem miesiąca, w którym płatność wpłynęła na konto. Wydaje się, że zapis ten dotyczy wyjątków, w których płatność przelewem nie jest zwolniona z ewidencji, ponieważ stoi on w konflikcie z zapisem rozporządzenia o zwolnieniu z obowiązku ewidencji płatności przelewem.

 

Link: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.