Stanie się tak, jeśli przedsiębiorca otrzyma zwrot zapłaconej należności, a następnie ponowi płatność i zaraportuje ją w ustawowym terminie.

Rozwiązanie to potwierdził Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2109. Analogicznie rozwiązanie można zastosować w przypadku wpłaty bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności kiedy jest on konieczny. Sposób ten jest o tyle problematyczny, że konieczna jest zgoda i pomoc kontrahenta, który już otrzymał zapłatę.


Pytanie: Czy zachowa prawo do kosztów podatkowych podatnik, który dokona wpłaty na rzecz czynnego podatnika VAT na rachunek bankowy niewidniejący w wykazie podatników VAT jeśli nie dochowa terminu do zgłoszenia wspomnianej wpłaty, a następnie otrzyma zwrot wpłaconych kwot, po czym ponowi wpłatę, którą zgłosi stosownym zawiadomieniem z dochowaniem terminu określonego w art. 117ba § 3 Ordynacji podatkowej?


Odpowiedź Jana Sarnowskiego: W nawiązaniu do wcześniejszych wyjaśnień, zasadne wydaje się przyjęcie, że zawiadomienie, o którym mowa art. 117ba § 3 Ordynacji podatkowej (o zapłacie należności przelewem na rachunek inny niż wymagany przepisem), zgłoszone w wyznaczonym terminie (trzech dni od dnia zlecenia przelewu), w okolicznościach powtórzenia anulowanej wcześniej wpłaty na rzecz czynnego podatnika VAT, powinno skutkować zwolnieniem podatnika z solidarnej 4 odpowiedzialności od tych wpłat, jak również uprawniać do uznania wydatkowanych kwot za koszty uzyskania przychodów.
 

Odpowiedź na interpelację nr 2109 Pana posła Tomasza Rzymkowskiego „w sprawie ujmowania wydatków w kosztach podatkowych”

 

W kwestii białej listy Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia, które najprawdopodobniej będą aktualne do końca marca.

Objaśnienia podatkowe z dnia 20 grudnia 2019 r. wykaz podatników VAT